Pracownia RTG
W naszym Centrum dysponujemy nowoczesnym, wysokiej klasy, cyfrowym aparatem rentgenowskim. Dzięki temu jakość wykonywanych badań i wygoda Pacjentów jest nieporównywalnie wyższa. Cyfrowe RTG przy wsparciu nowoczesnego systemu informatycznego pozwala na uzyskanie lepszej jakości obrazu niż tradycyjny, analogowy aparat RTG. Zapis cyfrowy umożliwia obrabianie komputerowe zdjęć – powiększanie, przybliżanie, obracanie, kontrastowanie. Zamiast dużych, nieporęcznych klisz RTG Pacjenci otrzymują zdjęcia zapisanie na płycie CD. Badania RTG opisywane są przez lekarzy radiologów posiadających wieloletnie doświadczenie w diagnostyce obrazowej.
Badanie radiologiczne (RTG) to popularne, nieinwazyjne, bezbolesne badanie, podczas którego prześwietla się daną część ciała Pacjenta promieniami rentegenowskimi (X). Badanie to wykorzystuje różnice w pochłanianiu (absorpcji) promieniowania rentgenowskiego przez poszczególne struktury ciała. Badania RTG mają szczególne zastosowanie w diagnostyce chorób płuc, serca i układu kostno-stawowego.
Jako że RTG nie jest obojętne dla zdrowia Pacjenta, ze względów bezpieczeństwa wykonywane jest wyłącznie na podstawie skierowania lekarskiego. Dotyczy to także świadczeń wykonywanych w trybie komercyjnym. Pacjent może uzyskać niezbędne skierowanie w trakcie kwalifikacji lekarskiej poprzedzającej badanie.
Przeciwwskazania w badaniu RTG
Przeciwwskazaniem do wykonywania badań przy użyciu RTG jest ciąża.
Przygotowanie do badania
Jednymi z nielicznych badań RTG, wymagającymi wcześniejszego przygotowania są badania RTG kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego i jamy brzusznej. Wynika to z tego, iż w celu uzyskania dokładnego obrazu przed wykonaniem badania należy usunąć z przewodu pokarmowego gazy, co zagwarantuje wysoką jakość obrazu radiologicznego, a w efekcie dokładniejszą diagnozę. W dniu poprzedzającym badanie należy spożywać jedynie pokarmy płynne i nie zawierające błonnika. Dzień przed badaniem wskazane jest też przyjmowanie Espumisanu (dostępny w aptece bez recepty) 3 x dziennie po 3 do 4 kapsułek. W dniu badania należy pozostać na czczo i przyjąć rano 2 kapsułki Espumisanu.